OUR EVENTS     .       NEWS     .       DOWNLOADS     .       (+92) 051-5580287
  New     LATEST FEED     .       SEARCH

Home Celebrating Success

Competition Winners

COMPETITION WINNERS 2014-15
 
Results of English Debate Competition

 

CENTRAL CLUSTER:
NORTH CLUSTER:

 

Grade-1:
Ayesha Amir - 1st
M. Haris - 2nd
Ahsan Ali - 3rd
Grade-2:
Aamina Saleem- 1st
Zaina Minahil - 2nd
Ayla Atif- 3rd
Grade-1:
Qandeel Fatima - 1st
Zainab Ibrar - 2nd
Amna Mutahara - 3rd
Grade-2:
Zoha Durrani - 1st
Abdul Raffay - 2nd
Talbia Zafar - 3rd

 

Grade-3:
Aleena Waheed - 1st
Zeynab Safoora - 2nd
Mamisha Pasha - 3rd
 
Grade-4:
Mohammad Hammad - 1st
Haider Zaheer - 2nd
Mohib Atif - 3rd
Grade-3:
Roha Shabbir - 1st
Emaan Arshad - 2nd
Haleema Bano - 3rd

 

Grade - 4:
Ruqaia Zafar - 1st
Abdullah bin Nasir - 2nd
Khubaib Mubashir - 3rd

 

Grade-5:
Aleena Tahir - 1st
Safaa Rashid - 2nd
Abdul Mohimin - 3rd

 

 

 

 

Grade-5:
Anish Aleeha - 1st
Armish Anwar - 2nd
Abdullah bin Aneel -3rd

 

 

 

 

 

SOUTH CLUSTER
MIDDLE SCHOOL

 

Grade-1:
Rannyah Moin - 1st
Dawar Dastyar - 2nd
Bint-e-Zainab - 3rd
 
Grade-2:
Abdul Hadi - 1st
Tyab Javed -2nd
Hajra Rehman - 3rd
Grade 6
Alizay Usman 1st
Dua Arsalan - 2nd
Eisha - 3rd
Grade 7
Ibrahim Mir  1st
Haleema Ahmed 2nd
Alisha Batool  3rd

 

Grade-3:
Alyna Saleem -1st
Bushra Umer -2nd
Zehran Waseem - 3rd
 
Grade-4:
Rehab Malik- 1st
Komal Fatima - 2nd
Ayesha Attique -3rd
Grade 8
Burair Ali  1st
Raja Qasim 2nd
Rammal Fatima   3rd

 

 

 

 

 

 

Grade-5:
Muneeba Iftikhar - 1st
Dua Aftab  - 2nd
Ezzat Aftab - 3rd
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

Results of Avid Reader Competition
CENTRAL CLUSTER:
NORTH CLUSTER:
Grade-1:
Ayesha Amir - 1st
Shaf Azhar - 2nd
Ayesha Badar - 3rd
 
Grade-2:
Ayesha Shoaib- 1st
Zaina Minahil - 2nd
Arfa Eman - 3rd
 
Grade-1:
Ayesha Abbasi - 1st
Hania Awais - 2nd
Zainab Ibrar - 3rd
 
Grade -2:
Arisha Khan - 1st
Warisha Amien - 2nd
Zoha Durrani - 3rd
Grade-3:
Rida Manal - 1st
Hafsa Nawaz - 2nd
Safia- 3rd
 
Grade-4:
Hyder Zaheer - 1st
Khadija Hassan - 2nd
Minal Hashmi - 3rd
Grade-3:
Emaan Arshad - 1st
Roha Shabbir - 2nd
Abeeha Sheraz- 3rd
Grade - 4:
M. Kaif - 1st
Omar Noor - 2nd
Khubaib Mubashir - 3rd
Grade-5:
Haram Omer - 1st
Abdul Mohimin - 2nd
Hussain - 3rd

 

 

 

 

 
Grade-5:
Abdul Moiz - 1st
Anish Aleeha - 2nd
Abdullah bin Aneel -3rd

 

 

 

 

 
SOUTH CLUSTER
MIDDLE SCHOOL
Grade-1:
Ayesha Waqar - 1st
Maryam binte Nasir - 2nd
Ranniya Moeen - 3rd
 
Grade-2:
Abdul Hadi - 1st
Ramsha Ali -2nd
Mohib Jawad - 3rd
 
Grade-5:
Shayan Wani - 1st
Areen Ahmed  - 2nd
Moiz Jawad - 3rd
Grade 6
Anusha Waseem 1st
Eusebha Pasha 2nd
Alizay Usman   3rd
 
Grade-3:
Alyna Saleem -1st
Ghania Afzal -2nd
Ajwad Akhtar - 3rd
Grade-4:
Rehab Malik- 1st
Hafsa Zaib - 2nd
Romaisha Haider -3rd
Grade 8
Raja Qasim  1st
Hashim Nawaz 2nd
Burair       3rd
Grade 7
amna Batool  1st
Abeera Abbasi 2nd

Ayesha Ishtiaq  3rd

Results of creative writing
CENTRAL CLUSTER:
NORTH CLUSTER:
Grade-1:
Imama Irfan - 1st
Hafsa Usman - 2nd
Abdullah Abbas - 3rd
Grade-2:
Rimsha Jahangir - 1st
Ayla Atif - 2nd
Nimra Noor - 3rd
Grade-1:
Amna  - 1st
Qandeel  - 2nd
Abeeha - 3rd
Grade -2:
Areesha Khan - 1st
Meerab - 2nd
Zainab - 3rd
Grade-3:
Alizay Imran - 1st
Safia - 2nd
Hania - 3rd
Grade-4:
Haider Zaheer - 1st
Abiha Mughal - 2nd
Manal Hashmi - 3rd
Grade-3:
Eman Arshad - 1st
Jawaria - 2nd
Grade - 4:
M Kaif - 1st

Khubaib - 2nd

Grade-5:
Safa Rashid - 1st
Aleena Tahir - 2nd
Shahmir - 3rd

 

 

 

 
Grade-5:
M.Moeez - 1st
Moeez - 2nd

 

 

 

 
SOUTH CLUSTER
MIDDLE SCHOOL
Grade-1:
Adnan - 1st
Aiela - 2nd
Fahad - 3rd
Grade-2:
Ramsha - 1st
Jawaria Zaib -2nd
Sayyan - 3rd
Grade-6:
Noor-ul-ain - 1st
Soniya - 2nd
Duaa Arsalan - 3rd
Grade-7:
Abeera Abbasi - 1st
Areeba Tahir - 2nd

Arooj Haider - 3rd

Grade-3:
Ghania -1st
Aliyaan -2nd
Noor-ul-Huda - 3rd
Grade-4:
Hafsa Zaib- 1st
Aiman Nabi - 2nd
Komal Fatima -3rd
Grade-8:
Raja Qasim - 1st
Momina Baig - 2nd
Ayesha Azan - 3rd
 

 

 

 

 
Grade-5:
Jawaad - 1st
Areena  - 2nd
Izzat Aftab - 3rd
 
 

 

 

 

 

 

 
Results of Spellathon
CENTRAL CLUSTER:
NORTH CLUSTER:
Grade-1:
Ayesha Ghulam - 1st
Umer Latif - 2nd
M. Tehami - 3rd
Grade-2:
Ayesha Shoaib- 1st
Arfa Eman - 2nd
Zainab Minahil - 3rd
Grade-1:
Murtaza Adnan - 1st
Amna Mutahara - 2nd
Amna Anum - 3rd
Grade -2:
AbdurRafay - 1st
Ahsan Shahzad - 2nd
Arisha Khan - 3rd
Grade-3:
Mamisha Pasha - 1st
Rida Manal - 2nd
Sana Sharjeel- 3rd
Grade-4:
M. Hammad - 1st
Mohib Atif - 2nd
Taha Imran - 3rd
Grade-3:
Emaan Arshad - 1st
Roha Shabbir - 2nd
Abeeha - 3rd
Grade - 4:
Khuzaima Ahmed - 1st
Rehma Usman - 2nd
Khubaib Mubashir - 3rd
Grade-5:
Ameema Waheed - 1st
Alina Tahir - 2nd
Shahzaib Riaz - 3rd

 

 

 

 

 
Grade-5:
Abdul Moiz - 1st
Anish Aleeha - 2nd
Armish Anwar -3rd

 

 

 

 

 
SOUTH CLUSTER
MIDDLE SCHOOL
Grade-1:
Hadiya Tabassum- 1st
Ayesha Waqar - 2nd
Aiela Noor - 3rd
Grade-2:
Maryam Rashid - 1st
Abdul Hadi -2nd
Ibrahim Mughal - 3rd
Grade-6:
Areeba - 1st
Afnan - 2nd
Tehreem - 3rd
Grade-7:
Anish - 1st
Amna - 2nd
Sarib - 3rd
Grade-3:
Hashir Ahtesham -1st
Umer Hamad -2nd
Ajwad Akhtar - 3rd
Grade-4:
Aban Ahmad- 1st
Rehab Malik - 2nd

Aimen Nabi -3rd

Grade-8:
Ali Ashraf - 1st
Usama - 2nd
Hadia Rasool - 3rd

 

 

 
Grade-5:
Sawera Ahmad - 1st
Momina Ali  - 2nd
Areen Ahmad - 3rd
 
 
 
Urdu Debate Competition
CENTRAL CLUSTER:
NORTH CLUSTER:
Grade-1:
Shaf Azhar - 1st
M. Haris - 2nd
Umer Latif - 3rd
Grade-2:
Ayla Atif- 1st
M. Ahmed - 2nd
Abdul Rehman- 3rd
Grade-1:
Ayesha Abbasi - 1st
Zainab Ibrar - 2nd
Azqa Abbasi - 3rd
Grade -2:
Meerab Nasir - 1st
Aliyan Ahmed - 2nd
Abdur Rafay - 3rd
Grade-2:
Ayla Atif- 1st
M. Ahmed - 2nd
Abdul Rehman- 3rd
Grade-3:
Fatima - 1st
Hania Malik - 2nd
Abdul Wahab - 3rd
Grade-3:
Emaan Arshad - 1st
Haleema Bano - 2nd
Roha Shabbi - 3rd
Grade - 4:
Abdullah bin Nasir - 1st
Khubaib Mubashir - 2nd
Omar Noor - 3rd
Grade-4:
Warisha Zafar - 1st
Mohib Atif - 2nd
Hammad - 3rd
Grade-5:
Mahnoor Muddassir - 1st
Safaa Rashid - 2nd

Aleena Tahir - 3rd

Grade-5:
Aima Nawaz- 1st
Abdullah bin Aneel - 2nd
Mazil Imran -3rd

 

 

 

 

 
SOUTH CLUSTER
MIDDLE SCHOOL
Grade-1:
Esha Ikhlaq - 1st
Iman Nabi - 2nd
Bint-e-Zainab - 3rd
Grade-2:
Ramsha Ali- 1st
Hamna Khurram -2nd
Ibrahim Mughal - 3rd
Grade 6
Oshaka Parveen 1st
Eisha Afzal - 2nd
Anusha Waseem - 3rd
Grade 7
Ibrahim Mir  1st
Amna Batool 2nd
Hassan Ali  3rd
Grade-3:
Noor ul Huda -1st
Ajwad Akhtar -2nd
Amna Faisal - 3rd
Grade-4:
Aiman Nabi- 1st
Komal Fatima - 2nd
Aban Ahmed -3rd
Grade 8
Usama Shamim  1st
Hashim Nawaz 2nd
Abdul Mughees  3rd

 

 
Grade-5:
Mateen Haider - 1st
Areen Ahmed  - 2nd
Rutba Khan - 3rd
 
 
 

 

OUR HEAD OFFICE

33, Civil Lines Rawalpindi
Phone: 051-5580287
Email: dean@silveroaks.edu.pk

FOLLOW US

SEND US MESSAGE

SEND